Şehnaz Biçer

Şehnaz Biçer

1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü Tezhip Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. 1995 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Tezhip_Süsleme programında yüksek lisansını tamamladı. 2007 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Tezhip_Süsleme Sanatta Yeterlik Programını 'Timur Devri Herat Tezhip Ekolü' adlı teziyle tamamladı. 2010 yılında Marmara Üniversitesi TÜRKİYAT Araştırmaları, Türk Sanatı, Doktora programını 'Uygur Elyazmalarında Sayfa Düzen'adlı teziyle tamamladı.
2012_2015 yıllarında Berlin_Brandenburgische, Akademie Der Wissenschaften’de ve Berlin_ Museum für Asiatische’de Uygur yazmaları konusunda araştırmalar yaptı.
2018 yılında, İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen Bacıyan_ı Rum ‘Türkiye Üreten Kadınları’ arasında Türkiye’nin mesleğinde üstün başarı sağlamış 12 kadınından biri olarak minyatür sanatçısı olarak ödüle layık görüldü.
Birçok karma sergilere katılan ve son olarak 2018 yılında Yeditepe Bienali kapsamında ‘Kaknüs’ temalı kişisel sergisini açan sanatçı, 1991 yılından beri atölyesinde sanat hayatına, 1993 yılından beri de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak akademik hayatına devam etmektedir.